Využívanie stále modernejších a kvalitnejších materiálov pri stavbe rodinných domov umožňuje dosahovať parametre nízkoenergetických a pasívnych domov.
Tepelné straty objektu pozostávajú z tepelných strát prestupom obvodovou konštrukciou a z tepelných strát vetraním. Avšak pri zatepľovaní domov už pomaly dosahujem stav, kedy už ďalšie zvyšovanie hrúbky tepelnej izolácie začína byť neefektívne. Pomer strát prestupom a vetraním sa vyrovnáva. Má teda zmysel sa zamerať na šetrenie energie pri vetraní. To znamená použiť riadené vetranie, pri ktorom neprichádzame o energiu obsiahnutú v odvádzanom vzduchu.
Preto (ale samozrejme aj z hygienických dôvodov) sa začína rozširovať používanie rekuperácie. Mnohí stavebníci však majú problém s centrálnou rekuperáciou, ktorá vyžaduje dosť rozsiahle rozvody vzduchotechnických potrubí (najčastejšie v strope jednotlivých miestností).
Pri menších objektoch je preto vhodné použitie tzv. decentrálnych či lokálnych rekuperácií. Ich hlavnou výhodou je, že nepotrebujú vyššie spomínaný rozvod vzduchových potrubí.
Jednou z takých rekuperácií je novinka od firmy Vaillant – recoVAIR VAR 60/1 d(W). Montuje sa do vonkajšej steny.
Obsahuje regeneračný výmenník. Smer prúdenia vzduchu sa v neje mení v 70-sekundových cykloch. Pre jej reálne použitie potrebujeme nainštalovať minimálne 2 jednotky, kde jednou je vzduch privádzaný a druhou odsávaný. To sa v uvedených intervaloch mení. Pre bežný bungalov predpokladám použitie cca 4 jednotiek, kde jedna je vždy ovládacia (master) a ostatné sú ovládané (slave).
Na ovládanie všetkých nainštalovaných jednotiek slúži jedno diaľkové ovládanie.
https://www.youtube.com/watch?v=bOoEi_POkRM