Aký plynový kondenzačný kotol je vhodný pre novostavbu?

05.11.2017

Aký plynový kondenzačný kotol je vhodný pre novostavbu?

Najčastejšia otázka, ktorú od návštevníkov našej stránky dostávame, smeruje k tomu, aký výkon plynového kotla si majú vybrať.

Často sa stáva, že stavebník stavia novostavbu a rieši otázku výkonu plynového kotla. Obvykle, keď príde „starý“ kúrenár, ten do každého domu dáva 24-kW kotol. Pozrime sa na to spolu. Uvažujme novostavbu s vykurovanou plochou 150 m2. Tepelné straty takéhoto domu budú cca 5 – 6 kW. Ak ešte zoberieme do úvahy určitú rezervu zdroja tepla na prípravu teplej vody, tak čo sa týka maximálneho výkonu zdroja tepla môžeme uvažovať výkon 7 – 8 kW. Ak uvážime, že viac ako polovicu vykurovacieho obdobia Vám bude stačiť výkon zdroja maximálne 50% tepelných strát, tak je vhodné vybrať si kotol, ktorý dokáže modulovať minimálne v rozsahu 2,5 – 8 kW, aby sme sa vyhli cyklovaniu.

A máme tu 2 názory. „Starý skúsený kúrenár“ vraví 24 kW, my tvrdíme 8 kW. Keď sa vrátime k vyššie uvedenej úvahe, zistíme, že nie je najdôležitejší parameter menovitý výkon kotla (reálne sa v ponuke vyskytujú len kotly s menovitým výkonom 10 kW a vyšším), ale spodná hranica modulácie výkonu. Tá hovorí o tom, či nám kotol bude cyklovať (opakovane sa zapínať a vypínať).

Máme na trhu kotol, ktorý vyhovie obidvom názorom. Jeho menovitý výkon je 25 kW a spodná hranica modulácie je 1,9 kW. Je to kotol Vaillant ecoTEC exclusive VU 246/5-7. Jeho modulácia výkonu je 1,9 – 25 kW.

Stále častejšou požiadavkou užívateľov je možnosť riadiť svoj kotol na diaľku prostredníctvom smartfónu či počítača. Integrovaný komunikačný modul kotla Vaillant ecoTEC exclusive umožňuje on-line nastavenie tepelného komfortu, ktorý môžete ľahko riadiť prostredníctvom bezplatnej aplikácie multiMATIC a Vášho smartfónu alebo tabletu.

Takže kotol nám ponúka vynikajúci modulačný rozsah, možnosť riadenia na diaľku, k tomu vysokokvalitné materiály a moderný dizajn. A to všetko za veľmi rozumné ceny.

V ponuke je jednak ako samostatný kotol na vykurovanie (kde teplú vodu môže pripravovať napríklad solárny komplet Vaillant auroSTEP alebo ešte lepšie tepelné čerpadlo aroSTOR) alebo v zostavách so 75-litrovým závesným zásobníkom

či 120- resp. 150-litrovým stacionárnym zásobníkom.

 

 

A v cene zostavy je aj ekvitermická regulácia multiMATIC 700 (tá okrem regulácie kotla a prípravy teplej vody zvláda aj reguláciu rekuperačnej jednotky).

MTIxM